31 styczeń 2024

Wolsztyn: klejnot zachodniej Wielkopolski

zdjęcie: Wolsztyn: klejnot zachodniej Wielkopolski / By Swierta - Own work, [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
By Swierta - Own work, [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
Odkryj urok tego miasta nad rzeką Dojcą, zaledwie 72 km od Poznania!
REKLAMA

Tego szukamy w Wolsztynie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Wolsztyn, praca Wolsztyn, pogoda Wolsztyn, Wolsztyn 112, Wolsztyn nasze miasto, parowozownia Wolsztyn.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Wolsztynie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Czas powstania miasta Wolsztyna i okoliczności tego wydarzenia są nieznane, gdyż nie ma na to dowodów w dokumentach. Istnieje kilka teorii na ten temat. Według niektórych badaczy, takich jak O. Lange i H. Munch, miasto zostało założone krótko przed rokiem 1458. Inny historyk, Stanisław Karwowski, łączy początki Wolsztyna z osobami Grzymki i Mikołaja, właścicielami Komorowa na przełomie XIV i XV wieku.

Jednak najbardziej popularną teorią jest ta ks. Zakrzewskiego, proboszcza w Wolsztynie w okresie międzywojennym, który łączy powstanie miasta z działalnością zakonu cystersów z Paradyża. Według ks. Zakrzewskiego, Peregryn, dzierżący klucz komorowski w II połowie XIV w., zastawił swoje dobra klasztorowi paradyskich cystersów w roku 1384. Syn Peregryna, Grzymko, wykupił je z zastawu w 1393 r. Cystersi, będąc zapobiegliwymi i gospodarnymi, przyczynili się do osiedlania swoich rodaków - sukienników i rzemieślników, co doprowadziło do założenia miasta między rokiem 1384 a 1393. Ks. Zakrzewski wspiera swoją hipotezę, przywołując niemiecką nazwę miasta Wollstein oraz herb Wolsztyna przedstawiający Najświętszą Maryję Pannę z Dzieciątkiem, co świadczyć ma o bezpośrednim udziale duchownych przy lokacji miasta.

Chociaż przedstawiona teza jest fascynująca, po głębszym zastanowieniu się nie da się zgodzić z istniejącymi faktami. Dowiadujemy się, że Peregryn zastawił klasztorowi wsie Karpicko i Tłoki, a nie Komorowo, na obszarze, na którym później powstało miasto. Po drugie, zakładanie miasta było przedsięwzięciem bardzo czasochłonnym, kosztownym i ryzykownym. Trudno więc przypuszczać, że cystersi podjęliby trud zagospodarowywania ziemi, która nie była ich własnością, a jedynie przejściowo była w ich posiadaniu w formie zastawu. Ponadto należy pamiętać, że główną funkcją dużego majątku cysterskiego była działalność rolnicza, a klasztor oberski posiadał 30 wsi, lecz żadnego miasta.

Przypomnijmy sobie więc, że miasto Wolsztyn zostało założone przez laickich fundatorów, właścicieli klucza komorowskiego, konkretnie przez Peregryna z Karpicka około 1380 r. Osada szybko się rozwijała, i już w 1424 r. w źródłach pojawia się wzmianka o wójcie Wolsztyna – Pawle, co potwierdza, że Wolsztyn był wówczas już uznawane za miasto. Od roku 1461 miasto miało nawet własny kościół.

Dynamiczny rozwój osady został jednak zahamowany przez liczne katastrofy naturalne, takie jak pożary, klęski urodzaju, susze i mrozy. Po jednym z pożarów, który całkowicie zniszczył miasto, nadano mu ponownie prawa miejskie z przywilejem magdeburskim w 1469 r.

W 1793 roku Wolsztyn, mający wtedy 1416 mieszkańców i 143 domy mieszkalne, znalazł się pod zaborem pruskim. Po utworzeniu Księstwa Warszawskiego w 1807 r. Wolsztyn należał do powiatu babimojskiego w departamencie poznańskim. W 1810 r. kolejny pożar zatrzymał rozwój miasta, które od 1815 r. należało do Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

Po zakończeniu I wojny światowej, w 1919 r. Wolsztyn został przyłączony do odrodzonej Polski w wyniku Powstania Wielkopolskiego. W czasie II wojny światowej, 5 września 1939 r. niemieckie oddziały zajęły miasto, co rozpoczęło okupację, trwającą do 24 stycznia 1945 r., kiedy to Wolsztyn został wyzwolony przez Armię Radziecką.

Początkowo, po zakończeniu wojny, Wolsztyn należał do województwa poznańskiego. W latach 70-tych miasto zostało jednak włączone do województwa zielonogórskiego. Obecnie, po reformie administracyjnej kraju, Wolsztyn jest częścią województwa wielkopolskiego.

Sięgnij po więcej informacji od Twojego Miasta!

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wolsztyn
22°C
wschód słońca: 05:16
zachód słońca: 20:27
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wolsztynie

kiedy
2024-05-11 16:00
miejsce
Wolsztyński Dom Kultury, Wolsztyn,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-24 20:30
miejsce
Pika Club, Wolsztyn, ul. Pogodna 7
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 17:00
miejsce
Wolsztyński Dom Kultury, Wolsztyn,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-26 16:00
miejsce
Miejska Hala Sportowa ŚWITEZIANKA,...
wstęp biletowany