NFZ: Lepszy dostęp do pomocy medycznej – nowe zespoły ratownictwa medycznego
Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ zapewnił, że przekwalifikowanie zespołów pozwoliło na lepsze rozdysponowanie środków i usprawnienie systemu ratownictwa medycznego w województwie. Zmiany wprowadzono po analizie funkcjonowania ZRM w regionie.
„Analizie poddano przede wszystkim zespoły specjalistyczne, tzw. ZRM S, w których składzie powinien znajdować się lekarz. Część z tych zespołów, przez co najmniej 60 proc. czasu funkcjonowała jednak bez nich. Na tej podstawie podjęto decyzję o przekształceniu 11 specjalistycznych ZRM w zespoły podstawowe ZRM P. Dotyczy to zespołów zlokalizowanych w Poznaniu, Chodzieży, Gnieźnie, Jarocinie, Kole, Krotoszynie, Ostrzeszowie, Pleszewie, Śremie, Wągrowcu i Wrześni” – podał NFZ.
W ramach zmian zdecydowano także o utworzeniu sześciu nowych podstawowych ZRM. Od początku miesiąca rozpoczęły pracę cztery nowe zespoły z siedzibą w Poznaniu oraz jeden w Pile. Dodatkowo, od lipca przyszłego roku, na trzy letnie miesiące, uruchomiony zostanie sezonowy zespół podstawowy w Poznaniu.
NFZ podał, że jednym z głównych powodów wprowadzenia zmian był trudny do spełnienia warunek zapewnienia obsady lekarzy w zespołach specjalistycznych. Zmiana klasyfikacji na zespoły podstawowe pozwoliła na lepsze rozdysponowanie pieniędzy i uruchomienie nowych zespołów podstawowych, które mogą działać bez lekarza w składzie.
Zespoły ratownictwa medycznego stanowią jeden z elementów państwowego systemu ratownictwa medycznego, do którego należą również m.in. szpitalne oddziały ratunkowe oraz izby przyjęć.
NFZ zapewnił, że dzięki rozwojowi całego systemu, wzrost liczby zespołów podstawowych przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby zespołów specjalistycznych nie wpłynie na obniżenie jakości świadczeń medycznych. Wprowadzenie nowych ZRM P pozwoli natomiast na poprawę dostępności do pomocy medycznej, szczególnie w Poznaniu i jego okolicach, co skróci czas oczekiwania na wsparcie. (PAP)
rpo/ agz/