25 marzec 2020

Prezydent: do pakietu antykryzysowego zostaną wprowadzone przepisy dot. strażaków ochotników

Do pakietu antykryzysowego zostaną wprowadzone przepisy dotyczące strażaków ochotników zwalniające ich czasowo z okresowych badań lekarskich oraz egzaminu, jeśli posiadają oni zaświadczenie ukończenia kursu - oświadczył w środę prezydent Andrzej Duda.
Koronawirus
wielkopolskie
101
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Prezydent tłumaczył, że w obecnym czasie pojawiają się problemy wynikające z obowiązujących normalnie przepisów. "Np. dla strażaków ochotników, którzy są także i ratownikami; obowiązek przeprowadzania okresowych badań lekarskich dopuszczających do wykonywania służby strażacko-ratowniczej, ale także i egzaminów weryfikacyjnych" - wskazał Duda.

Jak zaznaczył, trudno sobie w czasie epidemii wyobrazić, by strażacy mieli odbywać badania i "obciążać służbę zdrowia". Wskazał, że chodzi o ok. 5 tys. strażaków ochotników miesięcznie.

"Zwróciłem się do ministra zdrowia i do szef MSWiA, aby do pakietu antykryzysowego zostały także wprowadzone przepisy, które zwalniają zarówno z obowiązku odbywania okresowych badań lekarskich przez czas trwania stanu epidemicznego, ale również, które zwolnią z obowiązku odbywania tego egzaminu, jeśli ktoś przeszedł kurs i posiada odpowiednie zaświadczenie ukończenie tego kursu" - poinformował prezydent.

"Mam nadzieję, że to pomoże strażakom ochotnikom i rzeczywiście umożliwi im wykonywanie tej jakże ważnej służby, za którą jestem ogromnie wdzięczny" - podkreślił Andrzej Duda. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
101
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wolsztynie